Mars Yaklaştı, Ay Tutuluyor


*14 Nisan gecesi başlayacak kozmik hareketlilikte ilk olarak Mars, Dünya ve Güneş aynı hizaya gelecek. Bu, 26 ayda bir yaşanıyor. 

* 15 Nisan'da ise Türkiye saati ile 05.00'te Mars ile Dünya arasındaki mesafe 92 milyon kilometreye inecek. Normalden 10 kat daha parlak görünecek olan Mars'ın yüzeyi, yerdeki teleskoplarla hiç olmadığı kadar net gözlemlenebilecek.

* Mars'ın gökyüzünde devleşmesinden yaklaşık dört saat sonra, Türkiye saati ile 09.00 sularında "Tam Ay Tutulması" başlayacak. Ay, kızılımsı bakır rengini aldığı için "Kanlı Ay Tutulması" (Bloody Moon) adını alan olay, gündüz saatlerine denk geldiği için Türkiye'den izlenemeyecek. 

* Her iki kozmik olay, Slooh Teleskobu veya Virtual Telescope Project web sitesinden canlı takip edilebilecek.

* Slooh Teleskobu'nda görevli Gökbilimci Bob Berman, Mars'ın Başak (Virgo) Takımyıldızı'nda Spica yıldızının yanında belireceğini ve gökyüzünde turuncu-mavi renkte görüneceğini belirtti.

* Ay Tutulması, Kuzey ve Güney Amerika, Pasifik, Yeni Zelanda, Avustralya'nın doğusu ve 15 Nisan'da güneş doğmadan önce, Afrika'nın batı kısımlarında, Japonya, Uzakdoğu, Rusya, Doğu Endonezya ve Merkezi Avustralya'dan, ayrıca İrlanda, İngiltere, Portekiz, İspanya ve Fransa'dan görülebilir.

AY NEDEN KIRMIZI?
Dünya atmosferinde güneş ışıklarının çoğu saçılıp havaya mavimsi bir renk verirler. (En fazla saçılan renk mavi olduğu için gökyüzü mavidir!) Ancak, kırmızı renk saçılmadan atmosferi boylu boyunca geçer ve Ay'a ulaşır. İşte ayın kırmızı görünmesini sağlayan da bu atmosferden yansıyan ışınlardır. 


Yarın gerçekleşecek olan ve 78 dakika boyunca sürmesi beklenen nadir tutulma olayı, 4 Kanlı Ay Tutulması’ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor. Bu serilere "tetrad" ("dörtlü, dördül")adı veriliyor. Milattan sonra 21 adet yüzyıl içinde bu tetradlardan yedi tane meydana gelmiş:

1. tetrad, 162-163 
2. tetrad, 795-796
3. tetrad, 842-843
4. tetrad, 860-861
5. tetrad, 1493-1494
6. tetrad, 1949-1950
7. tetrad, 1967-1968

yıllarında gerçekleşmiş. Sekizinci tetradın ilk evresinin tarihi 15 Nisan 2014'tür. Sekizinci tetradın tarihleri:

* 15 Nisan 2014 (ilk evre tam tutulma)
* 8 Ekim 2014 (ikinci evre tam tutulma)
* 4 Nisan 2015 (üçüncü evre tam tutulma)
* 28 Eylül 2015 (dördüncü evre tam tutulma)

Eee, Nedir Yani?

* Tutulma esnasında Çoban Takımyıldızı'nın en parlağı Arcturus, Ay'ın solunda; Başak Takımyıldızı'nın en parlağı Spica, Ay'ın sağında parıldayacaktır. Tabii az üstlerinde de kocaman hale gelmiş Mars...* Tarih boyunca Ay ve Güneş Tutulmaları insanın kaderi ile ilişkilendirilmiş, birçok efsane yaratmıştır. Özellikle Dörtlü Ay Tutulmaları (tetradlar) sonrasında insanlar Mesih'in geleceğini ummuşlardır.

* Eski Türklerin inanışlarında gök cisimleri iyi idi tıpkı Gök-Tengri gibi. Ay tutulunca, Ay'ın ışığına mani olan kötü varlık "Yelmauz" kovalanmaya çalışılırdı. Bu yaratığın sesten korktuğuna inanılırdı. Bir şamanın öncülüğünde çeşitli gürültüler çıkarılır, göğe oklar, mızraklar atılırdı. (Yealmuz'un resmi de var ama koymam o bet şeyi buraya!)

* Gelelim Arcturus ve Spica'ya... Her ikisi de antik toplumlarda baharın habercisidir. Anlamları ve simgeledikleri şeyler şunlar:

Arcturus: ~Güneş'in 19 katı büyüklüktedir, dünyaya 38 ışık yılı uzaktadır~(Bir görüşe göre "Arthur" adının geldiği yerdir.) Tanınma, hür irade, kendi geleceğini saptama, başarı, yavaş ve sabırlı çalışmayla gelen başarı, savaşçılık, kavgacılık.

Spica: ~Güneş'in 10 katı büyüklüktedir, Dünya'ya 220 ışık yılı uzaktadır.~ İyi bir gelecek, deha, parlama potansiyeli, olağanüstü Allah vergisi kabiliyet, idrak, onur, ün. 

* Yanlarında Mars ve kıpkırmızı olmuş bir Dolunay da var... Mars savaş tanrısı, biliyoruz. "Eyvahh!" demeden bir duralım önce...Savaşlar uzak olsun, hatta hiç olmasın, lütfen.

* Tanınmış bir astroloğumuzu dinledim, "Çarşamba günü akşama kadar dikkat!" diyor. Dikkat edelim, tamam. Az sakin, az sabırlı...
Neredeyse tüm gezegenler birbiri ile ters düşüyormuş.

* Başka bir kaynağa göre: " Ay tutulması ve Dolunay'da, Yengeç, Terazi, Oğlak burçları üzerinde, belki belirgin, belki hafif ama mümkün etkiler oluşabilir. Bunlar, kararsızlık, huzursuzluk, özensizlik, telaş ve işlerde ufak aksamalar gibidir. Diğer tüm burçlar için de; yapıcı davranışlar gerekli, gerginlikten uzaklık ve soğukkanlı kalmakta yarar var. Parasal konularda sabırlı olup girişimleri, anlaşmaları kısa süre için ertelemek gerekiyor."

* Arcturus ve Spica'nın güzel özellikleri biraz sekteye uğrayacak gibi görünüyor Tutulma sebebiyle. Herkes bu özelliklerden kendi hayatına uyanları bulabilir ve aksayabilecek yönleri görebilir. Biraz önlem almanın zararı olmaz.   

 * Dünyada büyük kara parçalarına hükmetmiş, denizleri keşfetmiş krallar, sultanlar, imparatorlar bile gök cisimlerinin önemini taktir etmiştir. Sıradan faniler de bilgi edinse fena olmaz :D
Kaynaklarım:http://www.astronomy.com/observing/sky-events/2014/02/watch-a-total-lunar-eclipse-april-15
http://earthsky.org/tonight/total-lunar-eclipse-for-the-americas-on-night-of-april-14-15
http://www.astrolojidergisi.com/Sabit-yildizlar.htm
http://www.souledout.org/cosmology/highlights/spicahighlights/spicahighlights.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Virgo_(tak%C4%B1my%C4%B1ld%C4%B1z)
http://tr.wikipedia.org/wiki/Arcturus
http://www.mistikalem.com/astroloji/7902-14-15-nisan-ay-tutulmasi-ve-incil-deki-kehanet.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bo%C3%B6tes_(tak%C4%B1my%C4%B1ld%C4%B1z)
http://edition.cnn.com/2014/04/11/tech/innovation/blood-moon/
http://www.gokyuzu.org/index.php?http://www.gokyuzu.org/index.php?option=com_content&view=article&id=758:arcturo101012&catid=19:gzberleri&Itemid=179 

18 yorum:

 1. Teşekkürler değerli hocam:) keşke Türkiye den de gözlemleyebilseydik bu muhteşem görünümü.

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim sevgili Esinti, böyle eksantrik şeyleri seviyorum işte :D
  Evet, Ay Tutulmasını izleyemedik, 14'ünde Mars'a bakayım dedim, bulutlar kaplamıştı gece göğünü :(

  YanıtlaSil
 3. merabaaaaa :)))) bu posttaki isimlere bakıyom arada. ne kadar şiirseller :)

  YanıtlaSil
 4. Merhaba deeptone :) Teşekkür ederim ben ve arkadaşlarım adına. :)

  YanıtlaSil
 5. Hoşgeldiniz Deeptone bloğumuz değerli hocamın katkılarıyla daha da güzel :)

  YanıtlaSil
 6. merabaa. vuslatı okumana sevindim. üç yıldır blog yazıyorum. vuslat şimdiye dek yazdığım yazıların tamamını okuyup yorumladı. en iyi blog arkadaşlarımdan o. bi süredir okulu var yoktu, iki gündür blogumda, sırayla yaklaşık 50 yazımı yorumladı, şunda da okuyp yorumluyor, son yazıma dek gelecek. ona da söledim şimdi, hey sen yazımda ona yanıt verdiğini. çünkü o gmailden izlemiyor yorumları. ben sölemezsem göremiyor yanıtları. ilk gördüğünde sana yanıt verir. ne kadar tatlı ve içten biri değil mi. ve ne kadar etkileyici çocukluk anıları var. sen de kendine iyi bak ve kaybolma. vuslat yazılarında senin yorumunu hiç görmedim. bütün yorumları okurum. demek ki sen yorum yapmadan okuyordun. görüşürüz tekrar. kendine iyi bak ve kaybolma olur muu. bugünlerde sizin blogu tanıtcam blogumda. başka arkadaşlarımız da keşfetsin. :)

  YanıtlaSil
 7. VuslaT'ı uzun zamandır takip ederim, beğenirim, yorumlarım arada. Siz de kendinize iyi bakınız. Tabii ki kaliteli ve seviyeli arkadaşlarımızı her zaman okumaya bekleriz, teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 8. Kulaklarım çınladı diyecektim, baktım ki çınlama değil kulaklarımda davullar çalıyor.. Sevgili Dae, Deep'in yazısındaki güzel sözlerin için teşekkür edecektim ve bu yazını okur okumaz yorumlamadan çıkmak zorunda kaldığım için özür dileyecektim bide baktım bu kez de sende Deep güzel şeyler söylemiş benim için..Canımsınız ya, sizler çok tatlı gençlersiniz..Çok teşekkür ederim. Hemde çokk çok çokkkk.
  Sevgili Dae Laurelin (ah be çocuk ismin ben yaşlı için zor hemde pek zor aynen deeptoone'yi kısalttığım gibi senide kısaltıp Dae dersem sakın kızma bu yaşlı ablana emi:)) .) yazını okudum, hatta geçen hafta okudum da yorum bırakmadan çıkmıştım sonra gelirim diye dalgınlığıma gelmiş.. Bilgiler için sağolasın da ben oğlak burcuyum yani şimdi az biraz endişelenmelimiyim:) ?.. Şaka bir yana hayat güzel..Yaşamak güzel varsın arada sırada tutulsun ay..Tutulmadığı zaman o güzel kameri seyretmek güzel.. Her doğan ayın gün ışığında uyuyacağını mehtapta yeniden parlayacağını bilmek güzel.
  Sevmek güzel, sevilmek güzel..
  Sağlıkla nefes almak çok daha güzel..

  YanıtlaSil
 9. "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"
  demiş Muhibbi.. En önemli şey sıhhat tabii. Siz gibi tatlı insanlar her daim mutlu olsun :) Bana Dae deyiniz elbette zaten ben de bu ismi iki ayrı dildeki iki ayrı sözcükten oluşturdum. Daenerys'in Dae si ile Elfçe "altından yapılma" demek olan laurelin. (fantastik edebiyat sağolsun :D) Gerçekten edebi değeri olan eserleri sevdiğim için sizin yazılarınızı da çok beğeniyorum; çok içten, sıcak ve kıymetli yazılar.. Yaşlı falan da değilsiniz bi kere. Hepimiz fıstık gibiyiz :D
  Ben de Başak burcuyum:) Burçlara arada bir bakarım. Bu tutulma ilgimi çekti, araştırdım ve tüm burçlar için dikkatli olalım, soğukkanlı olalım diyebilirim. Ay tutulmaları en çok Yengeçleri etkiliyormuş, gezegenleri Ay olduğu için.. Ah ahh Ay ışığı ne de güzeldir.. Özellikle de pırıl pırıl bir denizin üzerinde parladığında :)

  YanıtlaSil
 10. hepinize iyi pazarlar ve tatliş anneler günü dileriim kiiii :)

  YanıtlaSil
 11. İyi pazarlar Deeptone bu aralar yine blogla çok ilgilenemesem de iyiki varsınız:)) öncelikle sizin ve değerli hocam Dae Laurelin. sevgili Vuslat ımın anneler gününü kutluyorum . Sevgilerimle Esin

  YanıtlaSil
 12. dünkü son yazımdaki tasavvuf şairini kaçırmayın bence :) geçen hafta da kalplerin azığı adlı bir kitabı tanıtmıştım. o da ilginç :)

  YanıtlaSil
 13. Kusura bakmayınız bu aralar pek blogla ilgilenemedim. Yazılarınızı okudum, gayet güzel eserlere benziyor her ikisi de.. Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 14. amaniiin çok yazmışsınıız yeni yazılaaar. vaaay :)))

  YanıtlaSil